Ostatnia aktualizacja:

Cannabis i zespół metaboliczny

Julian

Cannabis, definicja

Cannabis to zioła o specyficznej budowie chemicznej. Polska nazwa tych ziół to konopie indyjskie. Widać stąd, że ojczyzną ich jest Azja. To prawda, rośliny te pochodzą właśnie stamtąd, ale obecnie uprawiane są w wielu miejscach na świecie. Uprawa konopi nie wszędzie jednak jest możliwa. Nie chodzi tu jednak o problemy klimatyczne, ale prawne. Konopie indyjskie zakazane są w wielu krajach ze względu na ich narkotyczne działanie na człowieka. Wytwarzana z nich marihuana została zaliczona do narkotyków w roku 1935 przez amerykańską instytucję zajmującą się zdrowiem publicznym. Do roku 2016 tzw. trawka była całkowicie nielegalna w Stanach Zjednoczonych. Zmienił to prezydent Barack Obama, legalizując ją w czterech stanach. Uprawy cannabis możemy spotkać m.in. w Holandii, w Hiszpanii, w Libanie, w Meksyku i w Indiach. Polskie prawo zakazuje uprawy konopi i produkcji marihuany.

Zespół metaboliczny, definicja

Metabolizm to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w naszym ciele. Do tego by żyć i normalnie funkcjonować potrzebujemy codziennej porcji pokarmu. Pokarm ten jest przetwarzany w organizmie i to właśnie jest metabolizm. Gdy proces ten przebiega nieprawidłowo, pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Zespołem metabolicznym określa się szereg nieprawidłowości, które w dłuższej perspektywie czasowej skutkują poważnymi schorzeniami. Do zespołu metabolicznego zalicza się nadmiar tkanki tłuszczowej, zbyt wysoki poziom złego cholesterolu, podwyższony poziom glukozy we krwi oraz podwyższone ciśnienie tętnicze. Poważne schorzenia powodowane przez wymienione tu objawy, to m.in. cukrzyca, miażdżyca i choroby serca.

Cannabis i zespół metaboliczny

Istnieją badania, które dowodzą, że palenie marihuany zmniejsza ryzyko pojawienia się zespołu metabolicznego. U osób korzystających z tej używki zespół ten występuje o 54% rzadziej. Badania obejmowały ponad 8 tysięcy osób. To jednak zbyt mało, by uznać, że marihuana przeciwdziała temu zespołowi. Tym bardziej, że badano osoby, które korzystają z marihuany rekreacyjnej o wysokiej zawartości THC. Właśnie temu cannabinoidowi przypisuje się chronienie organizmu przed zespołem metabolicznym.