Ostatnia aktualizacja:

U mężczyzn marihuana mocniej uśmierza ból niż u kobiet

Julian

Marihuana, wiadomości podstawowe

Mówiąc o marihuanie należy zacząć od tego, że należy ona do używek typu narkotycznego. Jest jedną z najstarszych tego typu używek na świecie. Do jej produkcji służą konopie indyjskie. Wyjątkową chemię i właściwości tych roślin ludzkość zna od czasów starożytnych. Przez wieki z konopi sporządzano wywary i susz służące do poprawy nastroju oraz łagodzenia przeróżnych dolegliwości. Ale dopiero dwudzieste stulecie przyniosło naukowe spojrzenie na te rośliny. Dzięki nauce wiadomo, że zawierają one około pięciuset różnych związków chemicznych. W konopiach znajdują się m.in. flawonoidy, terpeny i kannabinoidy. Te ostatnie są unikalne i obecne tylko w tych roślinach. Ojczyzną konopi jest Azja, ale rozwój genetyki sprawił, że uprawia się je dziś także na innych kontynentach. W Europie największym producentem marihuany jest Holandia. W kraju tym można zobaczyć ogromne plantacje tych roślin. Na drugim miejscu jest Hiszpania. W wielu krajach Europy i nie tylko hodowanie konopi jest zabronione prawnie. Ma to oczywiście związek z narkotycznym działaniem marihuany na człowieka.

Narkotyczne działanie marihuany na człowieka

Działanie to powodowane jest przez obecny w konopiach psychoaktywny związek chemiczny, któremu uczeni nadali nazwę THC. Związek ten znajduje się głównie w kwiatostanach konopnych. Kwiatostany te są zbierane i poddawane procesowi suszenia. Tak właśnie powstaje susz, który następnie owija się w bibułki i w ten sposób tworzy jointy. Narkotyczne działanie marihuany na człowieka polega na wprowadzaniu go w stan potocznie nazywany hajem. W stanie tym nastrój zmienia się z normalnego lub obniżonego w podwyższony, wesoły, beztroski i lekki. Człowiek poddany wpływowi THC jest rozluźniony, zrelaksowany, skłonny do zabawy, aktywny towarzysko, uśmiechnięty, twórczy i kreatywny. Haj jest bardzo przyjemnym i pożądanym stanem psychicznym. Niestety, istnieje ryzyko uzależnienia się od THC. Jest to uzależnienie psychiczne, dlatego marihuana zaliczana jest do narkotyków miękkich.

Medyczne działanie marihuany

W konopiach znajduje się około stu kannabinoidów. Nie wszystkie działają psychoaktywnie. Nie działa tak na przykład cannabidiol CBD. Związek ten działa jak endokannabinoidy, które produkuje organizm człowieka. Endokannabinoidy odpowiadają za przebieg wielu ważnych procesów w organizmie. Od nich zależy na przykład przewodzenie bodźców bólowych. CBD używany jest w lecznictwie jako pomocniczy środek łagodnie i bez efektów ubocznych eliminujący przewlekłe i uciążliwe dolegliwości bólowe. Związek ten łagodzi bóle migrenowe, bóle towarzyszące fibromialgii, bóle mięśni będące objawem stwardnienia rozsianego, bóle reumatyczne i neuropatyczne.

U mężczyzn marihuana mocniej uśmierza ból niż u kobiet

Uśmierzanie bólu przypisuje się nie tylko niepsychoaktywnemu CBD, ale również psychoaktywnemu THC. W jednym z eksperymentów badano wpływ marihuany na odczucia bólowe. 42 osoby po wypaleniu skręta wkładały dłoń do lodowatej wody i trzymały tak długo jak potrafiły. Okazało się, że po marihuanie mężczyźni mieli dużo większą tolerancję na ból niż bez korzystania z jointów. U kobiet nie stwierdzono pozytywnego wpływu THC na tolerancję bodźców bólowych.